RÓZSAKERT SZOCIÁLIS INTÉZMÉNY

" Nem mindig lehet megtenni amit kell, de mindig meg kell tenni amit lehet." (Bethlen Gábor)





Mi a demencia?

 

A demencia olyan egyre fokozódó memóriazavar, amelyhez a magasabb szellemi, intellektuális képességek romlása és pszichés tünetek egyaránt járulhatnak. E tünetek problémát okoznak a beteg mindennapi életében s egy megelőző, magasabb teljesítmény romlását jelentik. A betegség kialakulásának legfontosabb kockázati tényezője az életkor és a genetikai hajlam.

A demencia-esetek 90 százalékának hátterében Alzheimer-kór vagy az agyi keringés zavara áll, ez utóbbinál hajlamosító tényező a cukorbetegség, a magas vérnyomás és a magas vérzsírszint. A demenciát ezen kívül előidézheti az agykéreg kiterjedt, vagy a memória és a gondolkodási folyamatok működésében szerepet játszó agyi terület sérülése, de gyakori okként tartják számon az agyi idegsejtekben kórosan felszaporodó fehérjéket illetve az agy homloklebenyének elváltozása miatt kialakuló szellemi hanyatlást (Pick-kór).

A demencia korai tünetei
A demencia különbözően hat az emberekre, nincs két egyforma kórtörténet. Az egyén személyisége, általános egészségi állapota, társadalmi helyzete mind szerepet játszik a szellemi hanyatlás rá gyakorolt hatásában. Mégis, vannak gyakori tünetek, melyek mindegyike fontos jelzés lehet a betegnek vagy környezetének.

Memóriazavar: A rövid távú memória hanyatlása a leggyakoribb korai tünet, amit a feledékenységtől az különböztet meg, hogy a feledékeny ember emlékszik az elfelejtett dolgokkal kapcsolatos egyéb tényekre. A régi dolgokra sokáig kiválóan emlékezhet a beteg!

Automatizmusok megakadása: A demens betegek gyakran nehezen tudják elvégezni azokat a megszokott, mindennapi tevékenységeket, melyeket azelőtt gondolkodás nélkül, szinte automatikusan megoldottak.

A nyelvi kifejezőkészség zavarai: Bárkivel előfordul, hogy keresi a megfelelő szót, a demens beteg azonban gyakran az egyszerű szavakat is elfelejti, vagy más szavakat használ helyettük, ettől írása és beszéde érthetetlenné válik.

Időbeli és térbeli dezorientáltság: A demens beteg ismerős környéken is eltéved, elfelejti, hogy éppen hol van, hogyan került oda és hogyan kell hazamennie. Időzavara odáig terjedhet, hogy összekeveri a nappallal az éjszakát.

Hibás vagy csökkent ítélőképesség: Előfordulhat, hogy a demens beteg nem megfelelően öltözik, hideg napokon kevés ruhát ölt, míg nagy melegben feltűnően túlöltözik.

A figyelem hanyatlása: A demens betegnek nehézsége okoz egy egyszerű beszélgetés követése, elfelejti, hogy a számlákat be kell fizetni.

Tárgyak rossz helyre tétele: szintén bárkivel előfordul, hogy nem a megszokott helyére teszi, a dolgait, ám a demenciában szenvedő beteg feltűnően szokatlan helyekre teheti a tárgyakat.Ezzel függ össze nem ritkán a meglopatásos téveszme.

A demencia kialakulását gyakran kíséri a kedélyállapot vagy a személyiség megváltozása, a szokatlanul hirtelen hangulatváltások éppúgy előfordulhatnak, mint a korábbinál fokozottabb érzelmesség vagy éppen az ellenkezője, a tőle megszokottnál kevesebb érzelem. A családtagok, a beteg környezetében élők megfigyelhetik, hogy a beteg gyanakvóvá, ingerlékennyé, szorongóvá, izgatottá vagy éppen apatikussá válik. Nem ritka a paranoiditás(vádaskodás, üldöztetés). Gyakori tünet a kezdeményezőkészség, az érdeklődés elvesztése, a demens beteg idővel nagyon passzívvá, esetleg aluszékonnyá válhat.

Korai felismerés - lassítható hanyatlás
Bár a demencia kialakulásához döntően visszafordíthatatlan, kisebb részben visszafordítható folyamatok vezetnek, a betegség néhány formájában a fokozódás lassítható, a tünetek csökkenthetők. Éppen ezért volna fontos a korai felismerés, az időben elkészülő szakorvosi diagnózis, s ez alapján a demencia hátterében lévő betegség azonosításának megfelelő terápia alkalmazása. A gyógyszeres kezelés irányulhat a gondolkodásbeli tünetek (hosszú és rövidtávú emlékezetzavar, időbeli és térbeli tájékozatlanság) és a nem kognitív, lelki természetű tünetek (a szorongás, a depresszió) csökkentésére. Nem csak a kezeléshez vezető út miatt fontos a korai felismerés, hanem azért is, mert lehetőséget ad a családnak a jövő megtervezéséhez, ha kell, az addig megszokott életmód fokozatos átalakításához. Mivel nehéz megmondani, hogy mikor kezdődik a demencia, s a mindennapos feledékenység mögött sokféle, súlyos betegség is állat, ezért fontos, hogy a családtagok nagyobb figyelmet fordítsanak egymásra, észleljék és a háziorvossal, vagy ideggyógyásszal megosszák a gyanús jeleket



 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 4
Tegnapi: 5
Heti: 33
Havi: 185
Össz.: 21 063

Látogatottság növelés
Oldal: Linkek
RÓZSAKERT SZOCIÁLIS INTÉZMÉNY - © 2008 - 2024 - rozsakertszocint.hupont.hu

A HuPont.hu ingyen honlap készítő az Ön számára is használható! A saját honlapok itt: Ingyen honlap!

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »